Na základě fyzikálního a laboratorního vyšetření léčím a sleduji zdravotní stav našich pacientů. Závažná onemocnění odesíláme neodkladně specialistům.
V ranních hodinách mezi 07,00 a 09,30, kromě středy, sestra provádí odběr krve za účelem laboratorního vyšetření. Fyzikální vyšetření provádím jednak poslechem, poklepem a prohmatem. Sestra změří hodnotu krevního tlaku.
Dále pacientům provádím vyšetření zrakové ostrosti pomocí tabule se znaky. Zdravé oko je schopno přečíst z požadované vzdálenosti všechny znaky, oko s refrakční vadou vidí některé znaky rozmazaně. Na základě získaných informací, kdy pacient ještě žádné dioptrie nemá a znaky vidí rozmazaně, jej odesílám na vyšetření k očnímu specialistovi.
Vyšetření CRP je prováděno z krve a spolehlivě rozliší, zda se jedná o virové nebo bakteriální onemocnění a takto účelně napomáhá k rozhodnutí, zda nasadit antibiotickou léčbu či nikoliv. Vyšetření CRO se provádí z kapky krve. Hladinu glykémie, čili hladinu cukru v krvi zjišťujeme pomocí přístroje, který se nazývá glukometr. Výsledky vyšetření známe již během několika málo minut.
Nejčastější nemocí, se kterou pacienti přicházejí, je chřipka, což je akutní infekční onemocnění dýchacího ústrojí, které se šíří kapénkovou nemocí. Chřipku vyvolává virus, který proniká skrz sliznici dýchacích cest. Výskyt chřipky vrcholí v zimních měsících, zejména v únoru a březnu. Existují dvě skupiny chřipky a to virus A a virus B. Chřipka typu A je pro pacienta závažnější a obtížněji se s ní vyrovnává, než s chřipkou typu B. Rizikovými faktory obou skupin chřipky je jednak kontakt s osobou, která již chřipkou onemocněla nebo s osobou chřipkou infikovanou. Inkubační doba je 1-3 dny, ale záleží na tom jak je váš organismus je oslabený. Důležitý faktorem je i věk pacienta, vždy jsou více ohroženi děti a starší populace, nicméně není vyjímkou, že těžký průběh chřipky může mít i pacient v produktivním věku. Jako vhodná prevence je očkování proti chřipce, zvýšený příjem vitamínů, minerálů, stopových prvků, zejména v zimních měsících a samozřejmě zdravá a vyvážená strava spolu s dostatkem čerstvé zeleniny a ovoce. Počátek chřipky se projevuje náhle a to vysokou teplotou někdy i 39-40 stupňů, která je doprovázena zimnicí, bolestmi ve svalech, kloubech a velkou únavou. Chřipku nikdy nepodceňujte, dovede být opravdu zákeřná a u oslabených lidí může způsobit i smrt. Komplikací může dojít i k zánětu plic, k postižení mozkové tkáně apod.
Za komplikaci považujeme i dehydrataci, což je odvodnění v důsledku horečky a pocení. Proto při onemocnění chřipkou dbejte na pitný režim a přísun minerálů! Při léčbě je důležitý klid na lůžku, léky proti bolestem a horečce, které celkově uleví vašemu tělu. Léčba trvá obvykle týden, po odeznění onemocnění nedoporučuji zvýšenou fyzickou zátěž, neboť by jste tak mohli vytvořit podmínky pro jiné infekční onemocnění.
Jiným infekčním onemocněním, se kterým se v naší ordinaci často setkáváme je zánět horních cest dýchacích, kdy zejména nosohltan je postižen velmi často infekcí, která se šíří, stejně jako u chřipkového onemocnění, kapénkovou cestou, to znamená, kýcháním, kašlem a přímým kontaktem s infikovanou osobou. Příznaky tohoto onemocnění je suchý kašel, plný nos, zvýšená tělesná teplota, bolest uzlin, zarudnutí spojivek, poruchy polykání a bolest v krku. Doporučuji vám vlhčit vzduch v místnosti, ale nedoporučují kloktat heřmánek nebo šalvěj, jelikož tyto preparáty vysušují sliznici. Pacienti se rádi k těmto prostředkům uchylují, ale v tomto případě opravdu nejsou na místě. Vhodné je užívat kloktadlo zakoupené v lékárně, příjem horkých tekutin, pokud máte teplotu, tak vhodné léky na její snížení. Při nosní neprůchodnosti užívejte nosní kapky.
Všechny potřebné medikamenty, které odstraní vaše onemocnění vám bez problému a ráda předepíši.